Днес в МС се проведе среща с Министър-председателят Бойко Борисов, вицепремиерът Валери Симеонов, министър Нено Димов, кметовете на Каварна, Шабла и всички заинтересовани страни по казуса „Комплекс Калиакра“ - собственици на имоти, представители на природозащитни организации, на научната общност, браншови организации и експерти от МОСВ.
Жителите на добруджанските общини протестираха дни наред срещу заповедта на екоминистър Нено Димов, с която е въведена и забрана за разораване, залесяване и създаване на трайни насаждения на територията, плодови и зеленчукови култури, зърнено-бобови култури, листно-стъблени зеленчукови култури, кореноплодни зеленчукови култури, луковично-зеленчукови култури, маслодайни култури, влакнодайни култури, етеричномаслени култури, едногодишни или многогодишни фуражни култури, строеж и издаване на разрешение за строеж на територията на защитена зона „Комплекс Калиакра“ до обявяването ѝ за защитена зона, но за не повече от 2 години.
Кметът на Каварна Нина Ставрева обясни, че „липсата на информация и яснота за хората на крайморска Добруджа - кои имоти, с какви забрани и ограничения ще бъдат засегнати ги е принудило да излязат на протест. Продължаваме да твърдим, че процедурата по очертаването на зоните е порочна, затова настояваме да се преразгледат всички обявени защитени зони и да се редуцира както площта им, така и режимите на забрана, като задължително се отчете общественият интерес. Задължително е създаването на възможности за регионално икономическо развитие, с цел нарастването доходите на населението и оттласкването на България от дъното на най-бедната страна на Европа.“ Беше подчертано, че европейското законодателство в областта на „Натура 2000” не забранява икономически дейности, включително земеделие и трябва да се намерят варианти как решението да бъде приложено, така че да не бъдат ощетени засегнатите от него хора в района на крайморска Добруджа.
Днес бяха предадени на кметовете очертанията на границата на защитена зона „Комплекс Калиакра“. Нина Ставрева обясни, че след като бъде наложена кадастралната карта, ще се знаят реално имотите, които са засегнати - площ и собственици. Заповедта за защитените зони в Калиакра ще продължи да действа, за да не се наложат санкции от Европа, обясни пък от своя страна по време на дебата премиерът Бойко Борисов.
През това време ще се работи по изработката на нова, която да бъде много по-прецизирана. Тя ще бъде координирана, както с местната общност, но и да отговаря на решението на съда на ЕС. След това тя ще бъде съгласувана с Брюксел и едва след това старата ще бъде отменена.
До края на седмицата ще бъдат създадени четири нови експертни групи – земеделие, туризъм, риболов и енергетика, които да изчистват неточностите в плана. Ще се прави и сверка с кадастъра, кои имоти попадат или не в защитената зона. На тази база в бъдеще ще трябва да се извърши и обезщетението на собствениците на имоти. Взето е решение планът да бъде разгледан изцяло наново, да бъдат прецизирани текстове, а някои абсурдни ще отпаднат.
На срещата Нина Ставрева каза, че „трябва да се ускори приемането на общите устройствени планове на трите общини, включително и на крайбрежна акватория, с оглед на пълна яснота къде и какво може да се прави и чак след това да бъдат направени границите на защитените територии.“
Срещата се проведе в дух на разбирателство, за да се потърси баланс по проекта за Интегрирания план за управление на защитените зони – „Калиакра“, „Комплекс Калиакра“ и „Белите скали“.
След срещата в МС се проведе срещата в МОСВ между министър Димов и кмета на Каварна Нина Ставрева. Беше воден разговор да се намали площта на резерват „Калиакра“ с площта на плаж Болата, за да може да има свободен достъп до него.
Беше поставен въпросът и за възможността за разполагане на преместваеми обекти в района на нос Калиакра.
В края на тази седмица министър Димов ще бъде на посещение в Каварна.