Заключителна пресконференция по проект №BG06-219 „Шанс за всяко дете”, в изпълнение на Договор №Д03-335/08.07.2014г. на Община Каварна

IMG_1691.JPG

undefined
На 24.04.2017г. в залата на Община Каварна, се проведе заключителна пресконференция по проект №BG06-219 „Шанс за всяко дете”, в изпълнение на Договор №Д03-335/08.07.2014г. на Община Каварна, Компонент 2-„Грижа за деца в риск”, Програма BG06 „Деца и младежи в риск”, Програма BG06”Деца и младежи в риск”, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014г. Продължителността на проекта: 34 месеца на стойност: 224 854 Евро – 100 % безвъзмездна финансова помощ.
На всички присъстващи екипът по проекта представи изпълнените дейности  и постигнатите резултати.
Основната цел на програма „Деца и младежи в риск” е подобряване на благосъстоянието на децата и младежите в риск на територията на община Каварна. В рамките на проект „Шанс за всяко дете” се отделиха средства за най-ценния и уязвим ресурс -децата. Изпълнени бяха седем дейности, включващи подобряване на материалната база на детските градини, обучение и подготовката на педагогическите специалист за работа с деца от различни културни и социални среди. Децата от целевите групи се включиха в дейности по изграждане на добра и здрава връзка с културната среда и взеха участие в различни мероприятия. 
С помощта на програмата се отделиха средства за децата от 7-те детски градини на територията на Община Каварна : ДГ „Детелина”-гр. Каварна, ДГ ”Радост” гр. Каварна, ДГ ”Здравец”- гр. Каварна, ДГ „Слънце”-с. Септемврийци, ДГ „Дъга”-с.  Вранино, ДГ ”Калинка” с. Раковски, ДГ „Калиакра”-с. Българево.
Обучени бяха двама ромски медиатори, които подпомагаха процеса на приобщаване и адаптиране на уязвимите деца. Те бяха връзката между децата, родителите и образователната система. Бяха създадени 7 фокус- групи: по една за всяко детско заведение, които включваха родители, педагогически персонал, местни организации, местната администрация, медиатори и др. 
Всички детски заведения получиха разнообразни костюми -български народни носии, ромски костюми, костюми за руски танц, моряшки костюми, костюми за испански танц. Костюмите ще помогнат на детските градини да участват в различни празници и мероприятия.
Извършени бяха СМР дейности, като бяха монтирани люлки, пързалки, къщички за игра на вън, бяха подобрени пясъчниците в детските градини.
Закупени бяха дидактични материали и оборудване за всички седем детски градини в Община Каварна, необходими за нормалното провеждане на заниманията на децата и техния престой в детските заведения. С доставените интерактивни дъски, компютри, дидактични игри, табли, флип чарт, маси и столове децата могат да придобиват знания и умения в различни области.
Бяха закупени материали за разделно събиране на отпадъци и материали за градина.
В детските градини бяха проведени пролетни карнавали, като за децата беше организирана програма с водещ аниматор, който ги забавляваше с танци, песни и гатанки, а самите деца бяха преобразени като любими герои. Също така по проекта бяха организирани и различни празници- 8-април –Международен ден на ромите, 24-май-Ден на славянската писменост и култура, 1-ви юни- Денят на детето.
В детските заведения гостуваха куклени театри, музикални и театрални спектакли. Проведоха се и карнавали с развлекателна цел. Децата участваха в различни игри, имаше много изненади с голям интерес и с удоволствие участваха в тях. Най-вълнуващия за тях момент бе Приказния карнавал- организаторите бяха украсили залата с балони, клоун весели децата, танци и много хумор.
Децата показаха знанията си за нормите на безопасно движение и регулирано поведение на улицата. Затвърдиха обобщените си представи за превозни средства, за предназначението им и мястото им на движение, както и представите за достъпни знаци за безопасно придвижване. Децата показаха умения и знания за прилагане на правилата съобразно пътните знаци и познати сигнали, кръстовище -светофар, светлинни сигнали, пътни знаци, пешеходни пътеки, тротоар, маркировка на пътя, участници в движението.
В рамките на изпълнението на проекта бяха проведени две работни посещения в гр. Осло Норвегия. Целта беше да се насърчи взаимодействието между българските и норвежките институции, да се повишат знанията и разбирането на българските експерти в предоставянето на социални образователни услуги на уязвими деца.
Беше отпечатан Наръчник „В полза на родителя” с информация и резултати от проведено сред родителите и проучените норвежки практики за взаимодействие родители- деца.
Благодарение на финансирането от страните донори Община Каварна успя да подобри материалната база на детските си градини, да създаде една благоприятна среда за децата, необходима за адаптирането им към социално включване, да подготви педагогическите специалист за работа с деца в малокултурна среда

 

Този документ е създаден в рамките на Договор №Д03-335/08.07.2014 г. за изпълнение на проект BG 06-219 „Шанс за всяко дете”, финансиран от Програма BG06 „ДЕЦА И МЛАДЕЖИ В РИСК", финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.